קול קורא ראשון
כנס רב תחומי בנושא:
ייצוגים של מדע
מסע מדעי - ספרותי עם ז'ול ורן

מועד הכנס: יום ג'-ד', 17-16 במאי 2006
המקום: אוניברסיטת חיפה

רציונל: ז'ול ורן (1905-1828) היה אחד הראשונים שבשיטתיות במהלך כארבעים שנה, ובשבעים ספרים שכתב, חשף והפך את הידע המדעי שנוצר בימיו לייצוגים ספרותיים הנגישים לכל אדם. ההתפתחות המדעית והטכנולוגית של זמנו, מזה, וההיקף העצום של תרגומי ספריו לרב השפות בתבל, מזה, מציבים אותו כאחת מדמויות המפתח בהעברת ייצוגים של מדע בעת החדשה.
כיום, מגוון רחב מאוד של מוסדות, מקצועות, ומדיה עוסק בתיווך שבין המדע והמדענים לחברה שהם חלק ממנה: מוזיאונים למדע ומכוני מחקר כמו גם מרכזי מבקרים של חברות מסחריות; מורים ומחברי תכניות לימודים, מדריכים, ומגישי תכניות מדע ברדיו ובטלוויזיה; וכן שלל הפקות תקשורת כמו למשל ספרות ילדים, קומיקס וקולנוע של מדע בדיוני, מגזינים של מסעות ומדע פופולארי, וטורי מדע, מחקר ופיתוח בעתונות היומית.
מטרתו של הכנס בחיפה ליצור דיאלוג מדעי רב תחומי בין מוסדות וחוקרים שעוסקים ביצירת ייצוגים אלה ובהפצתם או בחקירתם. מאחר והיקף התחומים רחב, החליטה הועדה המארגנת להעמיד את הייצוגים המיועדים לילדים ונוער, ברוח מסורתו של ז'ול ורן, במרכז העיון של הכנס.

מבנה ותוכנית מתאר של הכנס: הכנס מבקש לזמן חוקרים ומומחים שבוחנים מזוויות שונות את הדרכים שבהן מדע, מדענים, ונושאים כמו טכנולוגיה, קידמה, זמן ומרחב מיוצגים, במסגרות שונות, לילדים ולבני נוער. במסגרת הכנס יוצגו מחקרים ופרוייקטים שעוסקים בתיווך של תגליות וידע מדעי לצעירים; אנו מבקשים לכלול בו ניתוחים מחקריים לצד פעילויות רלוונטיות של ייצוג מדע, שיעשירו את הכנס ויקרבו אליו את הקהל הצעיר שעומד במוקדו. הקול קורא מופנה לחוקרים ואנשי מקצוע העוסקים בייצוגים של מדע ובהפצתם בתחומים השונים (מדעי הטבע, החינוך, החברה, הרוח, והטכנולוגיה) או במדיות השונות (ספרות, עיתונות, אינטרנט, מוזיאונים, טלויזיה ועוד). קהל יעד נוסף שאליו מופנה הקול קורא הם אנשים שחזונו של ז'ול ורן וספריו ממשיכים לרתק אותם ומי שרואים בהם נכס תרבותי ספרותי-היסטורי למחקר ועיון.

הצעות למושבים:
1. מקומן של תגליות מדעיות בספרות ילדים ונוער
2. ראיית ההיסטוריה הטכנולוגית והחברתית ביצירות ז'ול ורן
3. מדע וטכנולוגיה בשרות הפצת המדע והטכנולוגיה
4. ייצוגים של מדע ומדענים בקולנוע - מתיעוד ועד מדע בדיוני
5. מקומה של הטלויזיה בייצוג המדע לילדים ובני נוער
6. רשת האינטרנט בשירות הפצת המדע
7. הדרכים בהו מכסה העיתונאות את התפתחות החידושים במדע
8. ייצוגי מדעי כדור הארץ (גיאוגרפיה, אוקיינוגרפיה, גיאולוגיה קלימטולוגיה) ביצירותיו של ז'ול ורן
9. ייצוגי מדע ומדענים בחינוך, בספרי הלימוד והחינוך המדעי
10. מקומם של המוזיאונים בייצוגים של מדע והמדענים
11. מבדיון לממשות בייצוגי מדעי האסטרונומיה והחלל
12. ייצוגי מדע וטכנולוגיה בפירסום ושיווק

הצעות לרב-שיח: המדען "הטוב" והמדען "הרע"; גבולות הידע המדעי והחברה; העברת סטראוטיפים בספרות ילדים ונוער; הערכת עבודתו של ז'ול ורן לאחר 100 שנה.

פוסטרים: תצוגות של עבודות ופרויקטים שנגזרים מנושאי הכנס.

אנו פונים אליך לקחת חלק בכנס במסגרת המוצעת, ונשמח לקבל הצעות נוספות כגון ארגון מושבים, תצוגות, אירועים או רבי שיח. את כל הפניות, הבקשות והשאלות יש להפנות לכתובת הועדה המארגנת המצויה בראש המכתב.

יש להעביר עד 1 לאוקטובר 2005 את ההצעות שתכלולנה שם של נושא להרצאה או כל הצעה אחרת לוועדה המארגנת.

ניתן להעביר את ההצעות לכתובת הועדה המארגנת של כנס ייצוגים של מדע, ליד ספרית אוניברסיטת חיפה, הר הכרמל. כמו כן ניתן לעשות זאת דרך אתר הכנס בכתובת:
http://Julesverne.haifa.ac.il

הועדה המארגנת: פרופ' יורם בר-גל, החוג לגיאוגרפיה ולימודי סביבה; ד"ר עוזי אלידע, החוג להסטוריה כללית והחוג לתקשורת; גב' פנינה ארז, הספריה; ד"ר צבי הראל, הפקולטה למתמטיקה, הטכניון; מר אורן וינברג, הספריה; גב' אורה זהבי, הספריה; פרופ' אדיר כהן, החוג לחינוך; פרופ' תמר כתריאל, החוג לתקשורת והחוג לחינוך; ד"ר רבקה ריב"ק, החוג לתקשורת והחוג להוראה; פרופ' שיזף רפאלי, המרכז לחקר חברת המידע, בית הספר לניהול; גב' חומי רקם, הספריה

לידיעתך: אחד האתרים החשובים בעולם המוקדשים לז'ול ורן הוא אתרו של ד"ר צבי הראל מהטכניון המהווה נכס חשוב ביותר, ופותח צוהר לעושר העצום של מידע הקיים על הסופר וספריו. כתובת האתר: http://jv.gilead.org.il